Jak leczyć zęby - odkrycie 2020! - Dentystyczny

Dobry dentysta Zabrze

Jakie są specjalizacje stomatologiczne

Stomatologia, tak jak wiele innych dziedzin medycyny, posiada własne specjalizacje. Można wyróżnić kilka specjalności stomatologicznych, które zajmują się określonym zakresem zabiegów stomatologicznych. Lekarz dentysta może

Jak  leczyć zęby - odkrycie 2020! - Dentystyczny Dobry dentysta Zabrze
wykonywać zabiegi z kilku różnych specjalności stomatologicznych, przykładowo takich, jak chirurgia stomatologiczna, protetyka czy ortodoncja. Innymi specjalnościami wyróżnionymi w ramach stomatologii są periodontologia, stomatologia dziecięca czy stomatologia zachowawcza z endodoncją. Specjalność stomatologiczną wybiera się na studiach dentystycznych, która odbywa się na zasadzie jednolitych modułów i w zależności od wybranej specjalności może trwać od trzech do sześciu lat. Można wyróżnić aż dziewięć specjalizacji stomatologicznych, a są to kolejno chirurgia stomatologiczna, chirurgia twarzowo-szczękowa, ortodoncja, periodontologia, protetyka stomatologiczna. Ponadto wyróżnia się jeszcze stomatologię dziecięcą, stomatologię zachowawczą, zdrowie publiczne oraz epidemiologię. Lekarz dentysta często oferuje usługi z zakresu różnych specjalności stomatologicznych.


Zabiegi dentystyczne

Gabinety stomatologiczne oferują szeroki zakres usług dotyczący różnych specjalności stomatologicznych. Na stronie internetowej danego gabinetu dentystycznego często znajdują się informacje, takie jak zakres wykonywanych zabiegów z podaną wyceną. Zabiegi wykonywane przez dentystę mogą być różne i dotyczyć kilku specjalizacji stomatologicznych. Zabiegi stomatologiczne zazwyczaj dzielą się ze względu na specjalizacje, w ramach których są wykonywane. Przykładowo w ramach stomatologii zachowawczej można wyróżnić świadczenie takich usług, jak leczenie kanałowe i wypełnienie zainfekowanego przez próchnicę zęba. Dentysta pracujący we własnym gabinecie stomatologicznym, w zależności od ukończonych specjalizacji, może oferować wykonywanie różnych zabiegów. Niektórzy lekarze dentyści oferują usługi w zakresie jednej specjalizacji stomatologicznej, gdzie idealnym przykładem są ortodonci, którzy zakładają własne gabinety ortodontyczne. Inni dentyści zaś mogą się specjalizować w szeroko pojętej stomatologii estetycznej. Zakres zabiegów wykonywanych przez dentystów może się różnić w zależności od gabinetu.


Zabiegi z zakresu protetyki

Stomatologia jest na tyle szeroką dziedziną medycyny, że dzieli się na różne osobne specjalności stomatologiczne. Jedną z ważniejszych specjalności stomatologicznych jest bez wątpienia protetyka. Protetyka stomatologiczna zajmuje się odtwarzaniem pierwotnych warunków w zgryzie, czyli jeśli naturalne uzębienie uległo uszkodzeniu to zadaniem protetyki jest jego odbudowa za pomocą specjalnych metod i materiałów. Protetyka jest dość szerokim działem stomatologii, w której zakres wchodzi implantologia. Dentysta może świadczyć wykonywanie różnych zabiegów z zakresu protetyki stomatologicznej, jak na przykład zakładanie koron, licówek lub protez całkowitych. Sama protetyka, poza celem przywrócenia funkcjonalności układu żucia, posiada również cel estetyczny. Dla wielu pacjentów estetyka odbudowanych zębów ma równie ważne znaczenie, co ich funkcjonalność. Z tego powodu stomatologia estetyczna może pokrywać się z protetyką, ponieważ celem stomatologii estetycznej jest poprawa wyglądu uzębienia, a zabiegi z zakresu protetyki często spełniają również ten cel.


Powstawanie próchnicy zębów

Próchnica zębów jest jedną z najczęstszych przyczyn wizyt u dentysty, zwłaszcza przy współczesnym stylu życia, gdzie zęby są narażone na niekorzystne działanie wielu różnych substancji. Lekarz dentysta w ramach stomatologii zachowawczej zajmuje się leczeniem ubytków w zębie powstałych na skutek próchnicy. Próchnica zębów jest to nic innego, jak infekcja bateryjna, która atakuje tkanki zęba. Do powstawania próchnicy przyczyniają się cztery czynniki, które muszą wystąpić jednocześnie, ponieważ każdy z nich osobno jest niewystarczającym czynnikiem do wystąpienia infekcji. Tymi czynnikami są bakterie, cukry, podatność zębów oraz czas. Gabinety stomatologiczne często oferują szeroki zakres usług dotyczący zarówno leczenia jak i profilaktyki próchnicy. Warto pamiętać o tym, że nieleczona próchnica może się przyczynić nawet do utraty zęba, dlatego tak ważne jest regularne chodzenie do dentysty na wizyty kontrolne. Stomatologia zachowawcza jest szeroką specjalizacją, której centrum zainteresowania stanowi leczenie i profilaktyka próchnicy zębów.


Korzystanie z konsultacji dentystycznych

Konsultacje dentystyczne, czy też wizyty kontrolne, mają na celu sprawdzenie stanu uzębienia pacjenta i ewentualne wdrożenie leczenia lub przeprowadzenia zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej. Większość gabinetów stomatologicznych przeprowadza konsultacje dentystyczne z różnych dziedzin stomatologii. Z konsultacji dentystycznej można skorzystać zawsze wtedy, gdy chcemy zasięgnąć opinii specjalisty oraz poznać dostępne opcje zabiegów, czy to poprawiających wygląd, czy funkcjonalność układu żucia. Dentysta podczas konsultacji przedstawia pacjentowi możliwe opcje leczenia wraz z oczekiwanym efektem końcowym i korzyściami płynącymi z przeprowadzenia danego zabiegu. Konsultacja dentystyczna jest bardzo przydatną usługą, dzięki której pacjent może zdecydować się na najlepszy w jego sytuacji zabieg, czy to mający na celu leczenie czy poprawę wyglądu. Konsultacje dentystyczne są jedną z podstawowych usług świadczonych przez gabinety stomatologiczne, które pozwalają pacjentom na zasięgnięcie porady od specjalisty.


Kwalifikacje dentysty

Każdy specjalista pracujący w danej dziedzinie medycyny musi posiadać odpowiednie kwalifikacje, żeby mógł pracować w zawodzie. Tak samo ma się sprawa, jeśli chodzi o stomatologię. Lekarz dentysta, żeby mógł świadczyć usługi stomatologiczne, musi posiadać odpowiednie kwalifikacje, które zapewniają mu otrzymanie właściwego tytułu. Lekarz dentysta lub dawniej lekarz stomatolog, żeby otrzymać tytuł uprawniający do leczenia pacjentów, musiał ukończyć odpowiednie studia medyczne. Warunkiem, żeby zostać stomatologiem, jest skończenie pięcioletnich studiów dentystycznych, odbycie stażu podyplomowego oraz zdanie odpowiedniego egzaminu. Egzaminem, który zdają osoby chcące uzyskać tytuł lekarza dentysty, jest Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Końcowy. W ramach studiów dentystycznych dostępne są różne specjalności, spośród których studenci posiadają możliwość wyboru. W zależności od wybranej specjalizacji może ona trwać od trzech aż do
sześciu lat. Wielu dentystów świadczy usługi z zakresu kilku specjalności stomatologicznych.